Olet täällä: Etusivu Uutiset Akaan kaupunginjohtaja ei hyväksy kustannusten nousua Vaskessa
Kiinnostuksen kohteita
grafiikka historia juoksu kauhuelokuvat kissaeläimet käsityöt laiskottelu maastohiihto matkailu moottoripyöräily musiikki rullaluistelu ruoka valokuvaus
Näytä enemmän Näytä vähemmän
 
Sivun toiminnot

Akaan kaupunginjohtaja ei hyväksy kustannusten nousua Vaskessa 07.09.2010

Akaan kaupunki neuvottelee parhaillaan uudesta sopimuksesta seutukunnallisen kehitysyhtiön Vasken kanssa. Akaa ja Kylmäkoski irtisanoivat kuntaliitoksen alla kumpikin omat sopimuksensa, ja nyt hierotaan uutta, kaupunkia tyydyttävää paperia.

Viime torstaina käydyissä neuvotteluissa esitelty vaihtoehto ei kaikilta osin tyydyttänyt Akaata. Kaupunginjohtaja Aki Viitasaaren mukaan ensimmäisessä tarjouksessa Akaan palvelulaskutuksen kasvu ensi vuodelle oli aivan liian suuri.

– Yli 10 prosentin kasvu on kestämätön taso tähän saumaan. Minun mielestäni kasvun pitää olla hyvin niukasti plusmerkkinen. Näkisin että oltaisiin yhdessä–kahdessa prosentissa. Toki tämä on aina riippuvainen siitä, mitä sillä panoksella saadaan, Viitasaari sanoo.

Viitasaari on myös Vasken hallituksen varapuheenjohtaja. Kuten nimi Valkeakosken Seudun kehitysyhtiö kertoo, valta Vaskessa on enemmistön osakkeista omistavalla Valkeakosken kaupungilla.

– Vaske Oy on Valkeakosken kaupungin yhtiö sinä mielessä, että Valkeakosken kaupungillahan on ylivertaiset mahdollisuudet ohjata sen toimintaa, Viitasaari toteaa, mutta sanoo olevansa tyytyväinen Vasken toimintaan ja tuloksiin sekä Akaassa että koko seutukunnalla

Vasken toimitusjohtajan Raimo Koskelan mukaan Akaan kustannusten todellinen nousu ei ole yli kymmentä prosenttia.

– Ei sitä voi näin kuvata, koska aiemmin hankerahoituksella tapahtunutta uusyritysneuvontaa tulee siirtymään suoraan kuntarahoituksen piiriin. Kustannusten nousu on varmasti kahden prosentin luokkaa, joka käytännössä johtuu palkkakustannusten kasvusta, Koskela toteaa.

Hänen mielestään tilanteen pitäisi olla myös Akaan kaupunginjohtajan tiedossa.

– Kyllä se varmasti oli Viitasaarelle selvä. Hän on meidän hallituksen varapuheenjohtaja, joten ei pitäisi olla mitään epäselvää.

 

Lue koko artikkeli Akaan Seudusta tai Akaan Seutu onlinen näköislehdestä

 

Mikko Peltoniemi
Keskustelussa nyt
» Akaan nuoriso 16.02.2012
» Kiitos AKKA! 12.02.2012
» Päiväkotiratkaisu 29.11.2011
Blogeissa nyt
Kalastaja 05.05.2012
Mänty 14.04.2012
Titanic 09.04.2012
Kaikki...
Kysely ostotottumuksista
Mistä ostat mieluiten?






Äänestykset