Olet täällä: Etusivu Uutiset Maija Isotalo Nordean johtajaksi Akaassa ja Urjalassa
Kiinnostuksen kohteita
grafiikka historia juoksu kauhuelokuvat kissaeläimet käsityöt laiskottelu maastohiihto matkailu moottoripyöräily musiikki rullaluistelu ruoka valokuvaus
Näytä enemmän Näytä vähemmän
 
Sivun toiminnot

Maija Isotalo Nordean johtajaksi Akaassa ja Urjalassa 21.06.2011

Nykyinen apulaisjohtaja Maija Isotalo siirtyy heinäkuun alussa Nordean Akaan ja Urjalan konttorien johtajaksi. Tällä hetkellä myös Valkeakosken konttoria johtava Aimo Ylitalo jää eläkkeelle, ja Valkeakosken konttori saa oman uuden johtajansa.

Maija Isotalon työhuone on jo useamman vuoden ollut Akaassa, Toijalan keskustassa, ja se pysyy samassa paikassa. Reilun neljän vuoden ajan Akaa on ollut Toijalasta lähtöisin olevalle Isotalolle taas myös kotikaupunki.

Isotalon työura takaa sen, että pankkiasiakkaat ja henkilökunta Etelä-Pirkanmaalla ovat tuttuja, sillä hän aloitti KOP:n palveluksessa Valkeakoskella 28.6.1971. Työnantajan nimi on vaihtunut Merita Pankin ja Merita-Nordbankenin kautta Nordeaksi, mutta käytännössä Isotalo on palvellut 40 vuotta samassa pankissa.

– Aloitin kassapalveluissa, mutta aloin aika pian opetella antolainauspuolta. Vuonna 1988 menin Tampereelle yrityskonttoriin vuodeksi, mutta jo -89 tuli KOP:n Toijalan-konttorin asiakaspalvelupäälliköksi, Isotalo kertoo.

Kun Suomen Työväen Säästöpankki STS sulautui Kansallispankkiin, Isotalo kiersi Kangasalla ja Valkeakoskella houkuttelemassa säästöpankkilaisia jatkamaan KOP:n asiakkaina. Kun iso fuusio liitti vuonna 1995 KOP:n ja Suomen Yhdyspankin SYP:n, joutui Isotalo ainoan kerran urallaan pelkäämään oikeasti työpaikkansa puolesta. Jatkoa kuitenkin järjestyi, kun hänen valittiin Valkeakoskelle palvelupäälliköksi.

– Siinä vaiheessa työntekijöitä oli noin 30, ja työnjohdolliset tehtävät veivät jo suuren osan ajasta, Isotalo muistelee.

Kun Aimo Ylitalo tuli Nordean paikallisjohtajaksi Etelä-Pirkanmaalle vuonna 2003, kävi pian ilmi, että Akaassa täytyy olla enemmän, ja Ylitalon ajan veivät tehtävät Valkeakoskella. Maija Isotalo oli ensin Akaassa vain osan viikosta, mutta vuodesta 2006 hän on pyörittänyt Akaassa käytännön asioita ja päivittäispalveluita täydet viikot.

Paikallisesti merkittävä muutos oli vielä edessä vuonna 2009, jolloin Nordean konttorit Toijalassa, Viialassa ja Urjalassa yhdistettiin yhdeksi Akaan-konttoriksi. Viialan-konttori lakkautettiin kokonaan, ja Urjalassa palvellaan kolmena päivänä viikossa. Maija Isotalon ja Aimo Ylitalon mukaan tähän käytäntöön ei ole suunniteltu muutoksia.

Mikko Peltoniemi
Keskustelussa nyt
» Akaan nuoriso 16.02.2012
» Kiitos AKKA! 12.02.2012
» Päiväkotiratkaisu 29.11.2011
Blogeissa nyt
Kalastaja 05.05.2012
Mänty 14.04.2012
Titanic 09.04.2012
Kaikki...
Kysely ostotottumuksista
Mistä ostat mieluiten?






Äänestykset