Seurakunta nostaa veroprosenttia 18.11.2011
Akaan seurakunnan tuloveroprosentti nousee ensi vuonna 1,5:stä 1,7:ään. Yksimielinen kirkkovaltuusto vahvisti veroprosentin tiistaina.
– Veroprosentti palautetaan nyt Akaassa aiemmin olleelle tasolle, koska Akaan ja Kylmäkosken seurakuntayhtymässä veroprosentti oli pitkään 1,7, josta se laskettiin Viialan tasolle, kun seurakunnat yhdistyivät. Viialassa veroprosentti oli parin vuoden ajan 1,6, kun hautausmaata laajennettiin, mutta seurakuntalaisille oli luvattu laskea veroprosentti sen jälkeen takaisin 1,5:een. Seurakuntaliitoksessa lupauksesta haluttiin pitää kiinni, mutta nyt se on osoittautunut mahdottomaksi. Viialassakaan ei tuolla veroprosentilla olisi pärjätty isojen investointien takia, kertoo Akaan seurakunnan kirkkoherra Sari Lindström.
Kirkkoherran mukaan korotuksenkaan jälkeen veroprosentti ei riitä ylläpitämään nykyistä kiinteistö- ja henkilöstörakennetta.
– Tietysti yritämme myydä kiinteistömassaa. Esimerkiksi Kumpulan leirikeskuksesta on neuvoteltu, mutta kauppoja ei ole syntynyt, ja jollain aikataululla seurakunta odottaa saavansa myytyä muutaman tontin, Lindström kuvailee keinoja talouden tasapainottamiseksi.
Viialan kellotornin rahoista äänestys
Kirkkovaltuusto hyväksyi toiminta- ja taloussuunnitelmaan ensi vuodelle 525 000 euron varauksen Kylmäkosken kirkon katon korjaukseen. Sen sijaan kirkkoneuvoston esittämät 300 000 euroa Viialan kirkon kellotornin korjaamiseen valtuusto päätti poistaa ensi vuodelta. Päätös syntyi äänin 12–12 puheenjohtaja Juha Vuorisen äänen ratkaistessa. Määrärahan poistamista esitti Mika Pajasmaa ja häntä kannatti Sini-Marja Holkeri Rokkanen.
Kellotornin korjausta suunniteltiin jo vuonna 2007, mutta akuutit korjaustarpeet Kylmäkoskella panivat hankkeen jäihin.
– Valtuustossa katsottiin, että jos sekä kellotorni että Kylmäkosken kirkon katto korjataan molemmat ensi vuonna, olisi seurakunnalla kaksi suurta rakennushanketta yhtä aikaa, jolloin niiden rahoittaminen olisi kova ponnistus, kirkkoherra Sari Lindström toteaa.
